2019 Kia Soul +
The 2019 Kia Soul + is a 161-hp with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L I-4 DOHC Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Horsepower | 161 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 150 lb-ft @ 4700 rpm (ULEV-II) / 149 lb-ft @ 4700 rpm (SULEV-30) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with Hydraulic Lash Adjuster |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic with Sportmatic and Active Eco |
| 1st Gear | 4.4 |
| 2nd Gear | 2.726 |
| 3rd Gear | 1.834 |
| 4th Gear | 1.392 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.775 |
| Reverse | 3.44 |
| Final Drive | 3.27 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (Regular 87 or higher) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with Gas Shock Absorbers |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA) with Gas Shock Absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0 in. Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 10.3 in. Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 17 in. (7.5J x 18 in. optional) |
| Wheels Rear | 6.5J x 17 in. (7.5J x 18 in. optional) |
| Tires Front | P215/55R17 (P235/45R18 optional) |
| Tires Rear | P215/55R17 (P235/45R18 optional) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 163 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63.5 in |
| Wheelbase | 101.2 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 5.9 in |
| Approach Angle | 19.2° |
| Departure Angle | 29.8° |
| Cargo Volume | 24.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,163 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 40.9 in |
| Legroom Rear | 39.1 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.2 in |
| Hip Room Rear | 49.3 in |