2019 Kia Soul EV EV+
The 2019 Kia Soul EV EV+ is a 109-hp electric with a single-speed gear reduction unit and front-wheel drive. It starts at $35,950 MSRP and is rated at 108 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $35,950 |
| MSRP with Destination | $36,945 |
| Destination Charge | $995 |
| Engine | |
| Engine Type | AC Synchronous Permanent Magnet Electric Motor; 360V |
| Horsepower | 109 hp |
| Torque | 210 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed Gear Reduction Unit |
| Final Drive | 8.206 |
| Fuel Economy | |
| City | 124 MPG |
| Highway | 93 MPG |
| Combined | 108 MPG |
| Recommended Fuel | Electric (30 kWh Li-Ion Polymer; 375V / 75 Ah; 6.6 kW OBC; DC Fast Charge 50 kW) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut (Strut type shock absorber) |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA) (Mono type shock absorber) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Electronic Parking Brake (MOC type) |
| Front Brake Disc | 11.8 in. Ventilated Disc; Active Hydraulic Boost (AHB) |
| Rear Brake Disc | 11.1 in. Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 16 in. Alloy |
| Wheels Rear | 6.5J x 16 in. Alloy |
| Tires Front | 205/60R16 92H |
| Tires Rear | 205/60R16 92H |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 163 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63 in |
| Wheelbase | 101.2 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 5.9 in |
| Approach Angle | 17.3° |
| Departure Angle | 29.2° |
| Cargo Volume | 18.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,289 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 40.9 in |
| Legroom Rear | 36 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.2 in |
| Hip Room Rear | 49.3 in |