2019 Kia Sportage EX AWD
The 2019 Kia Sportage EX AWD is a 181-hp 2.4-liter inline-4 with a 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $28,100 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $28,100 |
| MSRP with Destination | $29,145 |
| Destination Charge | $1,045 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, DOHC CVVT, GDI |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 181 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 175 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve, CVVT with Mechanical Lash Adjusters |
| Bore and Stroke | 88.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic with torque converter |
| 1st Gear | 4.212 |
| 2nd Gear | 2.637 |
| 3rd Gear | 1.8 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.195 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (Regular 87 or higher) |
| Tank Capacity | 16.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Independent, multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.9" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" (7.0J x 18 alloy) |
| Wheels Rear | 18" (7.0J x 18 alloy) |
| Tires Front | P225/55R18 |
| Tires Rear | P225/55R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.4 in |
| Width | 73 in |
| Height | 65.2 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Front Track | 63.5 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 6.8 in |
| Approach Angle | 28° |
| Departure Angle | 24.6° |
| Cargo Volume | 30.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,448 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.3 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 38.2 in |
| Shoulder Room Front | 57.1 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 51.2 in |