2020 Kia Niro EV EX
The 2020 Kia Niro EV EX is a 201-hp electric with a single-speed gear reduction unit and front-wheel drive. It starts at $39,090 MSRP and is rated at 112 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,090 |
| MSRP with Destination | $40,265 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Engine Type | Battery Electric (BEV) — Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Horsepower | 201 hp @ 3,800 rpm |
| Torque | 291 lb-ft @ 0-3600 rpm |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed gear reduction unit |
| Final Drive | 8.206 |
| Fuel Economy | |
| City | 123 MPG |
| Highway | 102 MPG |
| Combined | 112 MPG |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson struts |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc - 12.0 in |
| Rear Brake Disc | Solid Disc - 11.8 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0Jx17 Alloy |
| Wheels Rear | 7.0Jx17 Alloy |
| Tires Front | P215/55R17 |
| Tires Rear | P215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 172.2 in |
| Width | 71.1 in |
| Height | 61.8 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Approach Angle | 16.6° |
| Departure Angle | 29° |
| Cargo Volume | 18.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,854 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 37.7 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 36 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |
| Hip Room Front | 53.7 in |
| Hip Room Rear | 48.3 in |