2020 Mazda CX-5 Signature AWD
The 2020 Mazda CX-5 Signature AWD is a 227-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 SUV with a skyactiv-drive 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $37,055 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $37,055 |
| MSRP with Destination | $38,100 |
| Destination Charge | $1,045 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L DOHC 16-valve inline-4 Dynamic Pressure Turbo |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 227 hp @ 5,000 rpm |
| Torque | 310 lb-ft @ 2000 rpm (87 oct) / 320 lb-ft @ 2500 rpm (93 oct) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Direct injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (i-Activ) |
| Transmission | |
| Transmission | Skyactiv-Drive 6-speed automatic with manual shift and sport mode |
| 1st Gear | 3.487 |
| 2nd Gear | 1.992 |
| 3rd Gear | 1.449 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.707 |
| 6th Gear | 0.6 |
| Reverse | 3.99 |
| Final Drive | 4.411 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded (87 octane); 93 octane for full power |
| Tank Capacity | 15.3 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with coil spring and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent multi-link with coil spring and stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6" (320mm) ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.9" (303mm) solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 7J aluminum alloy |
| Wheels Rear | 19 x 7J aluminum alloy |
| Tires Front | P225/55R19 |
| Tires Rear | P225/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 179.1 in |
| Width | 72.5 in |
| Height | 65.3 in |
| Wheelbase | 106.2 in |
| Front Track | 62.8 in |
| Rear Track | 62.8 in |
| Ground Clearance | 7.5 in |
| Cargo Volume | 30.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,825 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Headroom Rear | 39 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 39.6 in |
| Shoulder Room Front | 57.1 in |
| Shoulder Room Rear | 54.8 in |
| Hip Room Front | 55.2 in |
| Hip Room Rear | 55.3 in |