2023 Mazda CX-50 2.5 S Preferred
The 2023 Mazda CX-50 2.5 S Preferred is a 187-hp 2.5-liter inline-4 SUV with a skyactiv-drive 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $30,250 MSRP and is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $30,250 |
| MSRP with Destination | $31,525 |
| Destination Charge | $1,275 |
| Engine | |
| Engine Type | Skyactiv-G 2.5 DOHC 16-valve Inline-4 with Cylinder Deactivation (CDA) |
| Displacement | 2.488 L |
| Horsepower | 187 hp |
| Torque | 186 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (i-ACTIV All-Wheel Drive) |
| Transmission | |
| Transmission | Skyactiv-Drive 6-Speed Automatic with Manual Shift Mode |
| 1st Gear | 3.552 (36 mph **) |
| 2nd Gear | 2.022 (62 mph **) |
| 3rd Gear | 1.452 (87 mph **) |
| 4th Gear | 1 (126 mph **) |
| 5th Gear | 0.708 (178 mph **) |
| 6th Gear | 0.599 (211 mph **) |
| Reverse | 3.893 |
| Final Drive | 4.367 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded, 87 octane (91 RON) |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.8" (326mm) |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 12.8" (325mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7J Alloy (Black Metallic) |
| Wheels Rear | 17 x 7J Alloy (Black Metallic) |
| Tires Front | P225/65R17 all-season |
| Tires Rear | P225/65R17 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.8 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 63.5 in |
| Wheelbase | 110.8 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Approach Angle | 17.8° |
| Departure Angle | 24.1° |
| Cargo Volume | 31.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,706 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 38.6 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.8 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.6 in |
| Hip Room Front | 53.6 in |
| Hip Room Rear | 52.1 in |
** Theoretical max speed per gear at redline