2023 Mazda CX-50 2.5 Turbo Meridian Edition
The 2023 Mazda CX-50 2.5 Turbo Meridian Edition is a 227-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 SUV with a skyactiv-drive 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $39,950 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,950 |
| MSRP with Destination | $41,225 |
| Destination Charge | $1,275 |
| Engine | |
| Engine Type | Skyactiv-G 2.5 DOHC Inline-4 with Twin Scroll Turbocharger |
| Displacement | 2.488 L |
| Horsepower | 227 hp |
| Torque | 310 lb-ft @ 2000 rpm (87 octane); 320 lb-ft @ 2500 rpm (93 octane) rpm |
| Redline | 6,300 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Turbocharged Gasoline Direct Injection (T-GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (i-ACTIV All-Wheel Drive) |
| Transmission | |
| Transmission | Skyactiv-Drive 6-Speed Automatic with Manual Shift Mode |
| 1st Gear | 3.487 (40 mph **) |
| 2nd Gear | 1.992 (70 mph **) |
| 3rd Gear | 1.449 (96 mph **) |
| 4th Gear | 1 (140 mph **) |
| 5th Gear | 0.707 (198 mph **) |
| 6th Gear | 0.6 (233 mph **) |
| Reverse | 3.99 |
| Final Drive | 3.841 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded, 87 octane or higher; 93 octane recommended for maximum output |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.8" (326mm) |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 12.8" (325mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8J Alloy (Black Metallic) |
| Wheels Rear | 18 x 8J Alloy (Black Metallic) |
| Tires Front | P225/60R18 all-terrain (Falken) |
| Tires Rear | P225/60R18 all-terrain (Falken) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.8 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 63.9 in |
| Wheelbase | 110.8 in |
| Ground Clearance | 8.5 in |
| Approach Angle | 18.4° |
| Departure Angle | 24.7° |
| Cargo Volume | 31.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,907 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 37.5 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.8 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.6 in |
| Hip Room Front | 53.6 in |
| Hip Room Rear | 52.1 in |
** Theoretical max speed per gear at redline