2025 Mazda Mazda3 2.5 S Carbon Edition Sedan
The 2025 Mazda Mazda3 2.5 S Carbon Edition Sedan is a 191-hp sedan with a 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $29,610 MSRP and is rated at 30 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $29,610 |
| MSRP with Destination | $30,845 |
| Destination Charge | $1,235 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L DOHC 4-Cylinder SKYACTIV-G with CDA |
| Horsepower | 191 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 186 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve SKYACTIV-G with Cylinder Deactivation (CDA) |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Direct Injection + Port Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | i-ACTIV AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic (6AT) |
| 1st Gear | 3.552 |
| 2nd Gear | 2.022 |
| 3rd Gear | 1.347 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.745 |
| 6th Gear | 0.599 |
| Reverse | 3.052 |
| Final Drive | 3.626 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 35 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.61 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.43 in. solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7J |
| Wheels Rear | 18 x 7J |
| Tires Front | 215/45R18 |
| Tires Rear | 215/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.5 in |
| Width | 70.7 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 107.3 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 13.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,300 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 35.1 in |
| Shoulder Room Front | 55.7 in |
| Shoulder Room Rear | 53.5 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 50.9 in |