2025 Mazda Mazda3 2.5 Carbon Turbo Hatchback
The 2025 Mazda Mazda3 2.5 Carbon Turbo Hatchback is a 227-hp turbocharged hatchback with a 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $33,450 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $33,450 |
| MSRP with Destination | $34,685 |
| Destination Charge | $1,235 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L DOHC 4-Cylinder SKYACTIV-G Turbocharged |
| Horsepower | 227 hp @ 5,000 rpm |
| Torque | 310 lb-ft @ 2000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve SKYACTIV-G Turbocharged |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | i-ACTIV AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic (6AT) |
| 1st Gear | 3.487 |
| 2nd Gear | 1.992 |
| 3rd Gear | 1.449 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.707 |
| 6th Gear | 0.6 |
| Reverse | 3.99 |
| Final Drive | 3.583 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.61 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.43 in. solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7J |
| Wheels Rear | 18 x 7J |
| Tires Front | 215/45R18 |
| Tires Rear | 215/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 175.6 in |
| Width | 70.7 in |
| Height | 56.7 in |
| Wheelbase | 107.3 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 20.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,397 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 37.2 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 35.1 in |
| Shoulder Room Front | 55.7 in |
| Shoulder Room Rear | 53.4 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 50.9 in |