2026 Mazda Mazda3 2.5 S Hatchback
The 2026 Mazda Mazda3 2.5 S Hatchback is a 186-hp electric hatchback with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $25,650 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $25,650 |
| MSRP with Destination | $26,885 |
| Destination Charge | $1,235 |
| Engine | |
| Engine Type | SKYACTIV-G 2.5L DOHC I-4 Gasoline Advanced Direct Injection LEV IV SULEV30 / Tier 3 Bin 30 |
| Horsepower | 186 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 186 lb-ft @ 4000 rpm |
| Bore and Stroke | 89.0 mm x 100.0 mm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Advanced Direct Injection (ADI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic (SKYACTIV-DRIVE) |
| 1st Gear | 3.552 |
| 2nd Gear | 2.022 |
| 3rd Gear | 1.347 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.745 |
| 6th Gear | 0.599 |
| Reverse | 3.052 |
| Final Drive | 3.626 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0 in. (280 mm) Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 10.4 in. (265 mm) Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5J in. |
| Wheels Rear | 16 x 6.5J in. |
| Tires Front | 205/60R16 M+S (spare: T125/70D16) |
| Tires Rear | 205/60R16 M+S |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 175.6 in |
| Width | 70.7 in |
| Height | 56.7 in |
| Wheelbase | 107.3 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Curb Weight | 3,117 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 37.2 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 35.1 in |
| Shoulder Room Front | 55.7 in |
| Shoulder Room Rear | 53.4 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 50.9 in |