2026 Mazda Mazda3 2.5 Turbo Premium Plus Hatchback
The 2026 Mazda Mazda3 2.5 Turbo Premium Plus Hatchback is a 227-hp electric hatchback with a 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $38,090 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $38,090 |
| MSRP with Destination | $39,325 |
| Destination Charge | $1,235 |
| Engine | |
| Engine Type | SKYACTIV-G 2.5L Turbo DOHC I-4 Gasoline Advanced Direct Injection LEV IV ULEV70 / Tier 3 Bin 70 |
| Horsepower | 227 hp @ 5,000 rpm |
| Torque | 310 lb-ft @ 2000 rpm (87 AKI) / 320 lb-ft @ 2500 rpm (93 AKI) rpm |
| Bore and Stroke | 89.0 mm x 100.0 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Advanced Direct Injection (ADI) Turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (i-ACTIV AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic (SKYACTIV-DRIVE) |
| 1st Gear | 3.487 |
| 2nd Gear | 1.992 |
| 3rd Gear | 1.449 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.707 |
| 6th Gear | 0.6 |
| Reverse | 3.99 |
| Final Drive | 3.583 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 AKI); rated on Premium (93 AKI) for max output |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.6 in. (295 mm) Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 10.4 in. (265 mm) Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7J in. |
| Wheels Rear | 18 x 7J in. |
| Tires Front | 215/45R18 M+S (spare: T125/80D16) |
| Tires Rear | 215/45R18 M+S |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 175.6 in |
| Width | 70.7 in |
| Height | 56.7 in |
| Wheelbase | 107.3 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Curb Weight | 3,417 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 37.2 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 35.1 in |
| Shoulder Room Front | 55.7 in |
| Shoulder Room Rear | 53.4 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 50.9 in |