2021 Mazda Mazda6 Carbon Edition
The 2021 Mazda Mazda6 Carbon Edition is a 227-hp electric sedan with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $32,800 MSRP and is rated at 26 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $32,800 |
| MSRP with Destination | $33,745 |
| Destination Charge | $945 |
| Engine | |
| Engine Type | SKYACTIV-G 2.5 Dynamic Pressure Turbo DOHC 16-valve I-4 LEV IV ULEV125 / Tier 3 Bin 125 |
| Horsepower | 227 hp @ 5,000 rpm |
| Torque | 310 lb-ft @ 2000 rpm (87 AKI) / 320 lb-ft @ 2500 rpm (93 AKI) rpm |
| Bore and Stroke | 89.0 mm x 100.0 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection Turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic (SKYACTIV-Drive) with Manual Shift Mode and Sport Mode |
| 1st Gear | 3.487 |
| 2nd Gear | 1.992 |
| 3rd Gear | 1.449 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.707 |
| 6th Gear | 0.6 |
| Reverse | 3.99 |
| Final Drive | 4.09 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 AKI); rated on Premium (93 AKI) for max output |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut, coil spring and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link, coil spring and stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6 in. (320 mm) Ventilated Disc, 1-Piston Caliper |
| Rear Brake Disc | 10.9 in. (278 mm) Solid Disc, 1-Piston Caliper |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 7.5J in. |
| Wheels Rear | 19 x 7.5J in. |
| Tires Front | P225/45R19 All-Season (spare: T125/70D17) |
| Tires Rear | P225/45R19 All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.5 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 57.1 in |
| Wheelbase | 111.4 in |
| Front Track | 62.8 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 6.5 in |
| Cargo Volume | 14.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,582 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.4 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |
| Hip Room Front | 53.5 in |
| Hip Room Rear | 53.5 in |