2022 Mazda MX-30 EV Premium Plus
The 2022 Mazda MX-30 EV Premium Plus is a 143-hp electric with a single-speed gear reduction and front-wheel drive. It starts at $36,480 MSRP and is rated at 92 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $36,480 |
| MSRP with Destination | $37,655 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Engine Type | e-Skyactiv EV Front Electric Motor (80.9 kW EPA / 107 kW peak) |
| Horsepower | 143 hp |
| Torque | 200 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-Speed Gear Reduction |
| Final Drive | 9.986 |
| Fuel Economy | |
| City | 98 MPG |
| Highway | 85 MPG |
| Combined | 92 MPG |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Turning Diameter | 37.3 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.83" (326mm) Ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.93" (303mm) Solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7J |
| Wheels Rear | 18 x 7J |
| Tires Front | 215/55R18 M+S |
| Tires Rear | 215/55R18 M+S |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 173.3 in |
| Width | 70.7 in |
| Height | 61.5 in |
| Wheelbase | 104.4 in |
| Front Track | 61.5 in |
| Rear Track | 61.5 in |
| Ground Clearance | 5.4 in |
| Cargo Volume | 21.04 ft³ |
| Curb Weight | 3,655 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.5 in |
| Headroom Rear | 37 in |
| Legroom Front | 41.6 in |
| Legroom Rear | 30.1 in |
| Shoulder Room Front | 55.6 in |
| Shoulder Room Rear | 52.7 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 48.5 in |