2004 Mazda MX-5 Miata LS 4AT
The 2004 Mazda MX-5 Miata LS 4AT is a 142-hp 1.8-liter inline-4 convertible with a 4-speed automatic and rear-wheel drive. It starts at $26,253 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $26,253 ($45,168 *) |
| Engine | |
| Engine Type | 1.8L DOHC 16-valve I4 VVT; 1,839 cc |
| Displacement | 1.8 L |
| Horsepower | 142 hp @ 7,000 rpm |
| Torque | 125 lb-ft @ 5000 rpm |
| Redline | 7,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve, variable intake valve timing (VVT) |
| Bore and Stroke | 83 x 85 (3.27 x 3.35 in) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Multi-port fuel injection (MPFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 4-speed automatic (electronically controlled) |
| 1st Gear | 2.45 |
| 2nd Gear | 1.45 |
| 3rd Gear | 1 |
| 4th Gear | 0.73 |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded (91+ octane recommended; 87 octane minimum acceptable) |
| Tank Capacity | 12.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double wishbone, coil springs, stabilizer bar; Bilstein shocks (with Suspension Package) |
| Rear Suspension | Independent double wishbone, coil springs, stabilizer bar; Bilstein shocks (with Suspension Package) |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 10.6" vented disc |
| Rear Brake Disc | 10.9" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5 (cast aluminum) |
| Wheels Rear | 16 x 6.5 (cast aluminum) |
| Tires Front | P205/45WR-16 high-performance |
| Tires Rear | P205/45WR-16 high-performance |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 155.3 in |
| Width | 66.1 in |
| Height | 48.3 in |
| Wheelbase | 89.2 in |
| Front Track | 55.7 in |
| Rear Track | 56.7 in |
| Ground Clearance | 4 in |
| Cargo Volume | 5.1 ft³ |
| Curb Weight | 2,473 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 50% / 50% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.8 in |
| Shoulder Room Front | 49.7 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars