2004 Mazda MX-5 Miata MAZDASPEED 6MT
The 2004 Mazda MX-5 Miata MAZDASPEED 6MT is a 178-hp 1.8-liter turbocharged inline-4 convertible with a 6-speed manual and rear-wheel drive. It starts at $25,730 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $25,730 ($44,268 *) |
| Engine | |
| Engine Type | 1.8L DOHC 16-valve turbocharged I4 (BP T/C); IHI single-scroll turbo, 8.5 psi boost; 1,839 cc; no VVT |
| Displacement | 1.8 L |
| Horsepower | 178 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 166 lb-ft @ 4500 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve, modified head and camshaft (no VVT) |
| Bore and Stroke | 83 x 85 (3.27 x 3.35 in) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | Multi-port fuel injection (MPFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | Bosch torque-sensing LSD (standard) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed manual (short-throw shifter; shot-peened gears) |
| 1st Gear | 3.76 (29 mph **) |
| 2nd Gear | 2.27 (49 mph **) |
| 3rd Gear | 1.65 (67 mph **) |
| 4th Gear | 1.26 (88 mph **) |
| 5th Gear | 1 (111 mph **) |
| 6th Gear | 0.84 (132 mph **) |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded (91+ octane required) |
| Tank Capacity | 12.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double wishbone, 37.7 N/mm coil springs, 23mm stabilizer bar (red); Bilstein dampers (MAZDASPEED-tuned) |
| Rear Suspension | Independent double wishbone, 27.6 N/mm coil springs, 14mm stabilizer bar (red); Bilstein dampers (MAZDASPEED-tuned) |
| Front Stabilizer Bar | Yes (23mm, red painted) |
| Rear Stabilizer Bar | Yes (14mm, red painted) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 10.6" vented disc |
| Rear Brake Disc | 10.9" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7 J (Racing Hart alloy) |
| Wheels Rear | 17 x 7 J (Racing Hart alloy) |
| Tires Front | P205/40R-17 80W Toyo Proxes R28 high-performance uni-directional |
| Tires Rear | P205/40R-17 80W Toyo Proxes R28 high-performance uni-directional |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 155.7 in |
| Width | 66.1 in |
| Height | 48 in |
| Wheelbase | 89.2 in |
| Front Track | 55.7 in |
| Rear Track | 56.7 in |
| Ground Clearance | 4 in |
| Cargo Volume | 5.1 ft³ |
| Curb Weight | 2,529 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 52% / 48% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.8 in |
| Shoulder Room Front | 49.7 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline