2004 Mazda RX-8 Sport 4AT
The 2004 Mazda RX-8 Sport 4AT is a 197-hp 1.3-liter rotary sports coupe with a 4-speed sport automatic and rear-wheel drive. It starts at $27,080 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,080 ($46,591 *) |
| Engine | |
| Engine Type | 1.3L RENESIS 13B 2-rotor rotary; 1,308 cc; front-midship layout; side intake/exhaust ports with 3-stage variable induction system (VIS) |
| Displacement | 1.3 L |
| Horsepower | 197 hp @ 7,200 rpm |
| Torque | 164 lb-ft @ 5000 rpm |
| Redline | 7,500 rpm |
| Valvetrain | Twin-rotor rotary; side intake/exhaust ports; 3-stage variable induction system (VIS) |
| Bore and Stroke | N/A (rotary engine); Eccentricity x Radius x Width: 105 x 15 x 80 mm (4.13 x 0.59 x 3.15 in) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Multi-port electronic fuel injection (MPFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | Tochigi Fuji torque-sensing LSD (standard) |
| Transmission | |
| Transmission | 4-speed sport automatic (4EC-AT) with steering-wheel mounted paddle shifters (Sport Shift) |
| 1st Gear | 2.79 (47 mph **) |
| 2nd Gear | 1.55 (84 mph **) |
| 3rd Gear | 1 (130 mph **) |
| 4th Gear | 0.69 (189 mph **) |
| Final Drive | 4.444 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded (91+ octane required) |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double wishbone (aluminum control arms); sport-tuned coil springs; mono-tube gas-filled shock absorbers; strut tower brace |
| Rear Suspension | Independent multi-link; sport-tuned coil springs; mono-tube gas-filled shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Single-piston caliper |
| Front Brake Disc | 12.7" vented disc |
| Rear Brake Disc | 11.9" vented disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8.0-in. (aluminum alloy) |
| Wheels Rear | 18 x 8.0-in. (aluminum alloy) |
| Tires Front | P225/45R18 (Bridgestone) |
| Tires Rear | P225/45R18 (Bridgestone) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.3 in |
| Width | 69.7 in |
| Height | 52.8 in |
| Wheelbase | 106.4 in |
| Front Track | 58.9 in |
| Rear Track | 59.3 in |
| Ground Clearance | 4.7 in |
| Cargo Volume | 7.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,053 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 50% / 50% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 36.8 in |
| Legroom Front | 42.7 in |
| Legroom Rear | 32.2 in |
| Shoulder Room Front | 54.8 in |
| Shoulder Room Rear | 54.9 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline