2006 Mazda MX-5 Miata Touring 6AT
The 2006 Mazda MX-5 Miata Touring 6AT is a 166-hp 2.0-liter inline-4 convertible with a 6-speed automatic and rear-wheel drive. It starts at $23,535 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $23,535 ($37,941 *) |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L DOHC 16-valve I4 VVT (MZR); 1,999 cc; front-midship layout |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 166 hp @ 6,700 rpm |
| Torque | 140 lb-ft @ 5000 rpm |
| Redline | 6,700 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve, chain-driven, variable intake valve timing (VVT) |
| Bore and Stroke | 87.4 x 83.1 (3.44 x 3.27 in) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Injection Type | Multi-port electronic fuel injection (MPFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic with steering-wheel mounted paddle shifters |
| 1st Gear | 3.54 (33 mph **) |
| 2nd Gear | 2.06 (57 mph **) |
| 3rd Gear | 1.4 (84 mph **) |
| 4th Gear | 1 (117 mph **) |
| 5th Gear | 0.71 (165 mph **) |
| 6th Gear | 0.58 (202 mph **) |
| Reverse | 3.17 |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded |
| Tank Capacity | 12.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double wishbone with aluminum control arms, mono-tube dampers (Bilstein with Suspension Package) |
| Rear Suspension | Multi-link, mono-tube dampers (Bilstein with Suspension Package) |
| Turning Diameter | 30.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.4" vented disc |
| Rear Brake Disc | 11.0" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5 J (alloy) |
| Wheels Rear | 16 x 6.5 J (alloy) |
| Tires Front | P205/50R16 |
| Tires Rear | P205/50R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 157.3 in |
| Width | 67.7 in |
| Height | 49 in |
| Wheelbase | 91.7 in |
| Front Track | 58.7 in |
| Rear Track | 58.9 in |
| Ground Clearance | 4.6 in |
| Cargo Volume | 5.3 ft³ |
| Curb Weight | 2,527 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 52% / 48% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.4 in |
| Legroom Front | 43.1 in |
| Shoulder Room Front | 53.2 in |
| Hip Room Front | 50.6 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline