2010 Mazda RX-8 Grand Touring 6AT
The 2010 Mazda RX-8 Grand Touring 6AT is a 212-hp 1.3-liter rotary sports coupe with a 6-speed sport automatic and rear-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 1.3L RENESIS 2-rotor rotary; 1,308 cc (79.8 cu in); front-midship layout; 6 side intake ports with 3-stage variable induction system (VIS) |
| Displacement | 1.3 L |
| Horsepower | 212 hp @ 7,500 rpm |
| Torque | 159 lb-ft @ 5500 rpm |
| Redline | 7,500 rpm |
| Valvetrain | Twin-rotor rotary; side intake/exhaust ports; 3-stage variable induction system (VIS) |
| Bore and Stroke | Eccentricity x Radius x Width: 105 x 15 x 80 (4.13 x 0.59 x 3.15 in) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Multi-port electronic fuel injection (MPFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Differential Type | Torque-sensing conical clutch LSD (standard) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed sport automatic with steering-wheel mounted paddle shifters and Adaptive Shift Logic |
| 1st Gear | 3.538 (38 mph **) |
| 2nd Gear | 2.06 (65 mph **) |
| 3rd Gear | 1.404 (96 mph **) |
| 4th Gear | 1 (135 mph **) |
| 5th Gear | 0.713 (189 mph **) |
| 6th Gear | 0.582 (232 mph **) |
| Reverse | 3.168 |
| Final Drive | 4.3 |
| Fuel Economy | |
| City | 16 MPG |
| Highway | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded (91+ octane required) |
| Tank Capacity | 16.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double wishbone with forged aluminum control arms; sport-tuned coil springs; mono-tube gas-filled shock absorbers; strut tower brace |
| Rear Suspension | Multi-link with tubular control arms and aluminum hubs; sport-tuned coil springs; mono-tube gas-filled shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Single-piston caliper |
| Front Brake Disc | 12.7" vented disc |
| Rear Brake Disc | 11.9" vented disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8-in. (cast aluminum) |
| Wheels Rear | 18 x 8-in. (cast aluminum) |
| Tires Front | 225/45R18 high-performance summer (Bridgestone/Dunlop; 32 psi) |
| Tires Rear | 225/45R18 high-performance summer (Bridgestone/Dunlop; 32 psi) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 175.6 in |
| Width | 69.7 in |
| Height | 52.8 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 59.1 in |
| Rear Track | 59.3 in |
| Ground Clearance | 4.7 in |
| Cargo Volume | 7.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,111 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 52% / 48% |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.7 in |
| Headroom Rear | 36.5 in |
| Legroom Front | 42.7 in |
| Legroom Rear | 32.2 in |
| Shoulder Room Front | 54.8 in |
| Shoulder Room Rear | 54.9 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 48.1 in |
** Theoretical max speed per gear at redline