2011 Mazda Tribute i Touring 2WD
The 2011 Mazda Tribute i Touring 2WD is a 171-hp 2.5-liter with a 6-speed automatic and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L DOHC iVCT 16-valve 4-cylinder |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 171 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 171 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, iVCT |
| Bore and Stroke | 88.9 x 100.1 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Multi-port electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic with overdrive |
| 1st Gear | 4.584 |
| 2nd Gear | 2.964 |
| 3rd Gear | 1.912 |
| 4th Gear | 1.446 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.746 |
| Reverse | 2.94 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 17.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with coil springs and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with dual lateral links, trailing arms, coil springs and stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 11.9 in |
| Rear Brake Disc | Drum, 10.0 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 7.0J alloy |
| Wheels Rear | 16 x 7.0J alloy |
| Tires Front | P235/70R16 BSW all-season (T-rated) |
| Tires Rear | P235/70R16 BSW all-season (T-rated) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.9 in |
| Width | 71.1 in |
| Height | 67.9 in |
| Wheelbase | 103.1 in |
| Front Track | 60.7 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Ground Clearance | 8.4 in |
| Approach Angle | 19.4° |
| Departure Angle | 28.3° |
| Cargo Volume | 31.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,337 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.4 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 41.6 in |
| Legroom Rear | 35.6 in |
| Shoulder Room Front | 56.6 in |
| Shoulder Room Rear | 55.9 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 49.1 in |