2012 Mazda Mazda2 Touring 4AT
The 2012 Mazda Mazda2 Touring 4AT is a 100-hp 1.5-liter with a 4-speed automatic and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 1.5L DOHC 16-valve 4-cylinder (MZR) with VVT; aluminum block and head; sequential multi-port fuel injection |
| Displacement | 1.5 L |
| Horsepower | 100 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 98 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,300 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 4 valves per cylinder; mechanical lifters; variable intake valve timing (VVT) |
| Bore and Stroke | 78.0 x 78.4 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Electronically-controlled multi-port fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 4-speed automatic with electronic lock-up torque converter |
| 1st Gear | 2.816 (37 mph **) |
| 2nd Gear | 1.553 (67 mph **) |
| 3rd Gear | 1 (104 mph **) |
| 4th Gear | 0.695 (150 mph **) |
| Reverse | 2.279 |
| Final Drive | 4.147 |
| Fuel Economy | |
| City | 28 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded (87 octane minimum) |
| Tank Capacity | 11.3 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut; coil springs; telescopic double-acting shock absorbers; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Torsion beam axle; coil springs; mono-tube shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 10.15" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 8.0" drum (leading/trailing) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15 x 6.0-in. (alloy) |
| Wheels Rear | 15 x 6.0-in. (alloy) |
| Tires Front | P185/55R15 all-season (32 psi) |
| Tires Rear | P185/55R15 all-season (30 psi) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 155.5 in |
| Width | 66.7 in |
| Height | 58.1 in |
| Wheelbase | 98 in |
| Front Track | 58.1 in |
| Rear Track | 57.7 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 13.3 ft³ |
| Curb Weight | 2,359 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 62.2% / 37.8% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 37 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 33 in |
| Shoulder Room Front | 52.8 in |
| Shoulder Room Rear | 51.2 in |
** Theoretical max speed per gear at redline