2012 Mazda Mazda3 s Grand Touring 4DR 6MT
The 2012 Mazda Mazda3 s Grand Touring 4DR 6MT is a 167-hp 2.5-liter sedan with a 6-speed manual and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L DOHC 16-valve 4-cylinder (MZR L5X) with Variable Valve Timing (VVT); aluminum block and head; sequential multi-port fuel injection |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 167 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 168 lb-ft @ 4000 rpm (PZEV: 167 lb-ft @ 4000 rpm) rpm |
| Redline | 6,200 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 16 valves (4 per cylinder); chain-driven; VVT |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 mm (3.50 x 3.94 in) |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Sequential multi-port electronic fuel injection (MFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed manual |
| 1st Gear | 3.454 (33 mph **) |
| 2nd Gear | 2.059 (55 mph **) |
| 3rd Gear | 1.392 (81 mph **) |
| 4th Gear | 1.03 (109 mph **) |
| 5th Gear | 0.837 (135 mph **) |
| 6th Gear | 0.717 (157 mph **) |
| Reverse | 3.198 |
| Final Drive | 4.105 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut; coil springs; gas-filled shock absorbers; front stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent E-type multi-link; coil springs; gas-filled shock absorbers; rear stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.81" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.02" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0-in. (alloy) |
| Wheels Rear | 17 x 7.0-in. (alloy) |
| Tires Front | P205/50R17 all-season; 32 psi |
| Tires Rear | P205/50R17 all-season; 32 psi |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 180.9 in |
| Width | 69.1 in |
| Height | 57.9 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 59.6 in |
| Ground Clearance | 4.7 in |
| Curb Weight | 3,046 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.1 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 36.2 in |
| Shoulder Room Front | 54.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 53.7 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |
** Theoretical max speed per gear at redline