2012 Mazda Mazda5 Touring 5AT
The 2012 Mazda Mazda5 Touring 5AT is a 157-hp 2.5-liter with a 5-speed automatic and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L DOHC 16-valve 4-cylinder with VVT |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 157 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 163 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,200 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, Variable Valve Timing (VVT) |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Electronically-controlled fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed automatic with manual mode (Sport AT) |
| 1st Gear | 3.62 (37 mph **) |
| 2nd Gear | 1.925 (69 mph **) |
| 3rd Gear | 1.285 (104 mph **) |
| 4th Gear | 0.933 (143 mph **) |
| 5th Gear | 0.692 (193 mph **) |
| Reverse | 3.405 |
| Final Drive | 3.458 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut |
| Rear Suspension | Independent E-type multi-link |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 11.8 in |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 11.9 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 6.5J alloy |
| Wheels Rear | 17 x 6.5J alloy |
| Tires Front | P205/50R17 89V all-season (Toyo) |
| Tires Rear | P205/50R17 89V all-season (Toyo) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 180.5 in |
| Width | 68.9 in |
| Height | 63.6 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 59.8 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 44.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,457 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56% / 44% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.7 in |
| Headroom Rear | 39.4 in |
| Legroom Front | 40.7 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.5 in |
| Hip Room Front | 53.1 in |
| Hip Room Rear | 57.8 in |
** Theoretical max speed per gear at redline