2013 Mazda CX-5 Sport FWD 6MT
The 2013 Mazda CX-5 Sport FWD 6MT is a 155-hp 2.0-liter inline-4 SUV with a skyactiv-mt 6-speed manual and front-wheel drive. It starts at $20,695 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $20,695 ($28,866 *) |
| MSRP with Destination | $21,490 ($29,975 *) |
| Destination Charge | $795 |
| Engine | |
| Engine Type | SKYACTIV-G 2.0L DOHC 16-Valve Inline-4 with S-VT Variable Valve Timing |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 155 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 150 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, chain-driven, 4 valves per cylinder, S-VT VVT (intake & exhaust) |
| Bore and Stroke | 83.5 x 91.2 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Advanced Direct Injection (SKYACTIV-G GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | SKYACTIV-MT 6-Speed Manual |
| 1st Gear | 3.7 (32 mph **) |
| 2nd Gear | 1.947 (60 mph **) |
| 3rd Gear | 1.3 (90 mph **) |
| 4th Gear | 1.029 (114 mph **) |
| 5th Gear | 0.837 (140 mph **) |
| 6th Gear | 0.68 (172 mph **) |
| Reverse | 3.724 |
| Final Drive | 4.705 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 35 MPG |
| Recommended Fuel | Regular 87 octane |
| Tank Capacity | 14.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut, coil spring, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent multi-link, coil spring, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 297mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 303mm solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J×17 aluminum alloy |
| Wheels Rear | 7.0J×17 aluminum alloy |
| Tires Front | P225/65R17 |
| Tires Rear | P225/65R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 179.3 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 65.7 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 62.4 in |
| Rear Track | 62.5 in |
| Ground Clearance | 8.5 in |
| Cargo Volume | 34.1 ft³ |
| Curb Weight | 3,208 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 39 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 39.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.5 in |
| Hip Room Front | 55.2 in |
| Hip Room Rear | 53.7 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline