2013 Mazda Mazda3 s Grand Touring 4DR 5AT
The 2013 Mazda Mazda3 s Grand Touring 4DR 5AT is a 167-hp 2.5-liter inline-4 sedan with a 5-speed electronically-controlled sport automatic and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | MZR 2.5L DOHC 16-Valve Inline-4 with Variable-Valve Timing |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 167 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 168 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,200 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, Variable-Valve Timing |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Electronic Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-Speed Electronically-Controlled Sport Automatic |
| 1st Gear | 3.62 (35 mph **) |
| 2nd Gear | 1.925 (66 mph **) |
| 3rd Gear | 1.285 (99 mph **) |
| 4th Gear | 0.933 (136 mph **) |
| 5th Gear | 0.692 (183 mph **) |
| Reverse | 3.405 |
| Final Drive | 3.652 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut, telescopic twin-tube shock absorbers |
| Rear Suspension | Independent multi-link (E-type), telescopic twin-tube shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 300mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 280mm solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J×17 alloy |
| Wheels Rear | 7.0J×17 alloy |
| Tires Front | P205/50R17 |
| Tires Rear | P205/50R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 180.9 in |
| Width | 69.1 in |
| Height | 57.9 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 59.6 in |
| Ground Clearance | 4.7 in |
| Cargo Volume | 11.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,103 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.9 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 36.2 in |
| Shoulder Room Front | 54.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 53.7 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |
** Theoretical max speed per gear at redline