2013 Mazda Mazda5 Sport 6MT
The 2013 Mazda Mazda5 Sport 6MT is a 157-hp 2.5-liter inline-4 with a 6-speed manual and front-wheel drive. It starts at $19,940 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $19,940 ($27,813 *) |
| MSRP with Destination | $20,735 ($28,922 *) |
| Destination Charge | $795 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L DOHC 16-valve inline-4 with VVT |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 157 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 163 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with VVT |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Electronically-controlled fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed manual |
| 1st Gear | 3.454 |
| 2nd Gear | 1.842 |
| 3rd Gear | 1.233 |
| 4th Gear | 0.914 |
| 5th Gear | 0.755 |
| 6th Gear | 0.68 |
| Reverse | 3.198 |
| Final Drive | 4.105 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with coil spring and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent E-type multi-link with coil spring and stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.9" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5J alloy |
| Wheels Rear | 16 x 6.5J alloy |
| Tires Front | P205/55R16 |
| Tires Rear | P205/55R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 180.5 in |
| Width | 68.9 in |
| Height | 63.6 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 59.8 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 44.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,417 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56% / 44% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.7 in |
| Headroom Rear | 39.4 in |
| Legroom Front | 40.7 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.5 in |
| Hip Room Front | 53.1 in |
| Hip Room Rear | 57.8 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars