2013 Mazda Mazda6 i Sport 6MT
The 2013 Mazda Mazda6 i Sport 6MT is a 170-hp 2.5-liter sedan with a 6-speed manual and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | MZR 2.5L DOHC 16-valve 4-cylinder with VVT |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 170 hp |
| Torque | 167 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,200 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve (4 valves/cylinder) with VVT |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Multi-Port Electronic Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Manual |
| 1st Gear | 3.454 (32 mph **) |
| 2nd Gear | 1.842 (60 mph **) |
| 3rd Gear | 1.31 (85 mph **) |
| 4th Gear | 0.97 (115 mph **) |
| 5th Gear | 0.795 (140 mph **) |
| 6th Gear | 0.68 (164 mph **) |
| Reverse | 3.198 |
| Final Drive | 4.388 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent, high-mount double wishbone, coil springs, and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent, E-type multi-link, coil springs, and stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 11.8 in |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 11.0 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5JJ Steel |
| Wheels Rear | 16 x 6.5JJ Steel |
| Tires Front | P205/65R16 H-rated all-season |
| Tires Rear | P205/65R16 H-rated all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 193.7 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 57.9 in |
| Wheelbase | 109.8 in |
| Front Track | 62.8 in |
| Rear Track | 62.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 16.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,268 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.5 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 57.3 in |
| Shoulder Room Rear | 56.5 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 55.9 in |
** Theoretical max speed per gear at redline