2013 Mazda Mazdaspeed3 Touring
The 2013 Mazda Mazdaspeed3 Touring is a 263-hp electric with a 6-speed manual and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L DOHC 16-valve I4 MZR Direct Injection Spark Ignition (DISI) Turbocharged — FED: Tier 2 Bin 5 / CAL: ULEV |
| Horsepower | 263 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 280 lb-ft @ 3000 rpm |
| Redline | 6,700 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 Valves per Cylinder, Variable-Valve Timing (VVT) |
| Bore and Stroke | 87.5 mm x 94.0 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection Spark Ignition (DISI) Turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) with Limited Slip Differential (LSD) and Mazda Advanced Torque Management System (MATMS) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Manual |
| 1st Gear | 3.214 (37 mph **) |
| 2nd Gear | 1.913 (62 mph **) |
| 3rd Gear | 1.366 (87 mph **) |
| 4th Gear | 1.025 (117 mph **) |
| 5th Gear | 0.948 (126 mph **) |
| 6th Gear | 0.79 (151 mph **) |
| Reverse | 3.456 |
| Final Drive | 4.187 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 octane required) |
| Suspension | |
| Front Suspension | Mazdaspeed Sport Independent MacPherson Strut with Coil Springs and Enlarged Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Mazdaspeed Sport Independent E-type Multi-Link with Coil Springs and Enlarged Stabilizer Bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.60 in. Ventilated Disc (Mazdaspeed Enlarged) |
| Rear Brake Disc | 11.02 in. Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J in. Gunmetal (831H) Painted Alloy with Black Center Cap |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J in. Gunmetal (831H) Painted Alloy with Black Center Cap |
| Tires Front | P225/40R18 88Y High-Performance Summer Radials (Dunlop; 35 psi) |
| Tires Rear | P225/40R18 88Y High-Performance Summer Radials (Dunlop; 34 psi) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 177.6 in |
| Width | 69.7 in |
| Height | 57.5 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.4 in |
| Rear Track | 60 in |
| Ground Clearance | 4.7 in |
| Cargo Volume | 17 ft³ |
| Curb Weight | 3,281 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 62% / 38% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.9 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 36.2 in |
| Shoulder Room Front | 54.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 53.7 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |
** Theoretical max speed per gear at redline