2015 Mazda Mazda5 Grand Touring
The 2015 Mazda Mazda5 Grand Touring is a 157-hp electric with a 5-speed sport automatic and front-wheel drive. It starts at $24,770 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $24,770 ($33,967 *) |
| MSRP with Destination | $25,590 ($35,092 *) |
| Destination Charge | $820 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L DOHC 16-valve I4 MZR with Variable Valve Timing (Sequential Valve Timing / S-VT) — Calif: ULEV / Fed: Tier 2 Bin 5 |
| Horsepower | 157 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 163 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,200 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 Valves per Cylinder, Variable Valve Timing (S-VT) |
| Bore and Stroke | 89.0 mm x 100.0 mm |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Electronically-Controlled Port Fuel Injection (MPI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 5-Speed Sport Automatic with Overdrive, Manual Shift Mode and Sport Mode (Active Adaptive Shift / AAS) |
| 1st Gear | 3.62 (37 mph **) |
| 2nd Gear | 1.925 (69 mph **) |
| 3rd Gear | 1.285 (104 mph **) |
| 4th Gear | 0.933 (143 mph **) |
| 5th Gear | 0.692 (193 mph **) |
| Reverse | 3.405 |
| Final Drive | 3.458 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane minimum) |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut, coil spring and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent E-type Multi-Link, separate coils and dampers (input separated / twin-tube), stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8 in. Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 11.9 in. Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 6.5J in. Alloy |
| Wheels Rear | 17 x 6.5J in. Alloy |
| Tires Front | P205/50R17 89V All-Season (Toyo; spare: T125/70D16 Dunlop) |
| Tires Rear | P205/50R17 89V All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 180.5 in |
| Width | 68.9 in |
| Height | 63.6 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 59.8 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 44.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,457 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56% / 44% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 40.7 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.5 in |
| Hip Room Front | 53.1 in |
| Hip Room Rear | 57.8 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline