2015 Mazda MX-5 Miata Club 6AT
The 2015 Mazda MX-5 Miata Club 6AT is a 158-hp electric convertible with a 6-speed sport automatic and rear-wheel drive. It starts at $27,505 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,505 ($37,718 *) |
| MSRP with Destination | $28,300 ($38,808 *) |
| Destination Charge | $795 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L DOHC 16-valve I-4 MZR-LFX with Variable Valve Timing (VVT) ULEV2-B / Tier 2 Bin 5 |
| Horsepower | 158 hp @ 6,700 rpm |
| Torque | 140 lb-ft @ 5000 rpm |
| Redline | 6,700 rpm |
| Valvetrain | Chain-Driven DOHC, 4 Valves per Cylinder, Variable Intake Valve Timing (VVT) |
| Bore and Stroke | 87.5 mm x 83.1 mm |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Injection Type | Multi-Port Electronic Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive (RWD) -- Front-Midship, Aluminum Power Plant Frame (PPF) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Sport Automatic with Steering-Wheel Mounted Manual Shift Paddles |
| 1st Gear | 3.538 (33 mph **) |
| 2nd Gear | 2.06 (57 mph **) |
| 3rd Gear | 1.404 (84 mph **) |
| 4th Gear | 1 (118 mph **) |
| 5th Gear | 0.713 (165 mph **) |
| 6th Gear | 0.582 (203 mph **) |
| Reverse | 3.168 |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 octane or greater); Regular Unleaded 87 minimum |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double Wishbone with Forged Aluminum Control Arms, Twin-Tube Gas Dampers |
| Rear Suspension | Multi-Link with Tubular Control Arms and Aluminum Knuckle, Twin-Tube Gas Dampers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.4 in. Ventilated Disc, 1-Piston Caliper |
| Rear Brake Disc | 11.0 in. Solid Disc, 1-Piston Aluminum Caliper |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7 in. Aluminum Alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7 in. Aluminum Alloy |
| Tires Front | P205/45R17 High-Performance Summer (Bridgestone; 29 psi) |
| Tires Rear | P205/45R17 High-Performance Summer (Bridgestone; 29 psi) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 157.3 in |
| Width | 67.7 in |
| Height | 49 in |
| Wheelbase | 91.7 in |
| Front Track | 58.7 in |
| Rear Track | 58.9 in |
| Ground Clearance | 4.6 in |
| Cargo Volume | 5.3 ft³ |
| Curb Weight | 2,542 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 52% / 48% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.4 in |
| Legroom Front | 43.1 in |
| Shoulder Room Front | 53.2 in |
| Hip Room Front | 50.6 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline