2021 Mazda CX-3 Sport FWD
The 2021 Mazda CX-3 Sport FWD is a 148-hp SUV with a 6-speed automatic skyactiv-drive and front-wheel drive. It starts at $20,790 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $20,790 |
| MSRP with Destination | $21,965 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L DOHC 4-Cylinder SKYACTIV-G |
| Horsepower | 148 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 146 lb-ft @ 2800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with Variable-Valve Timing |
| Bore and Stroke | 83.5 x 91.2 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Advanced Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic SKYACTIV-Drive |
| 1st Gear | 3.552 |
| 2nd Gear | 2.022 |
| 3rd Gear | 1.452 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.708 |
| 6th Gear | 0.599 |
| Reverse | 3.893 |
| Final Drive | 4.325 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.02 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.06 in. solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5J |
| Wheels Rear | 16 x 6.5J |
| Tires Front | P215/60R16 |
| Tires Rear | P215/60R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 168.3 in |
| Width | 69.6 in |
| Height | 60.7 in |
| Wheelbase | 101.2 in |
| Front Track | 60 in |
| Rear Track | 59.9 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Cargo Volume | 17.8 ft³ |
| Curb Weight | 2,851 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.4 in |
| Headroom Rear | 37.2 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 35 in |
| Shoulder Room Front | 53.5 in |
| Shoulder Room Rear | 50.4 in |
| Hip Room Front | 52.3 in |
| Hip Room Rear | 49 in |