2022 Mazda CX-9 Touring
The 2022 Mazda CX-9 Touring is a 227-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 SUV with a skyactiv-drive 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $37,430 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $37,430 |
| MSRP with Destination | $38,655 |
| Destination Charge | $1,225 |
| Engine | |
| Engine Type | Skyactiv-G 2.5 DOHC Inline-4 with Dynamic Pressure Turbocharger |
| Displacement | 2.488 L |
| Horsepower | 227 hp |
| Torque | 310 lb-ft @ 2000 rpm (87 octane); 320 lb-ft @ 2500 rpm (93 octane) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Injection Type | Turbocharged Gasoline Direct Injection (T-GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (i-ACTIV All-Wheel Drive) |
| Transmission | |
| Transmission | Skyactiv-Drive 6-Speed Automatic with Manual Shift and Sport Modes |
| 1st Gear | 3.49 |
| 2nd Gear | 1.99 |
| 3rd Gear | 1.45 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.71 |
| 6th Gear | 0.6 |
| Reverse | 3.99 |
| Final Drive | 4.41 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded, 87 octane or higher; 93 octane recommended for maximum output |
| Tank Capacity | 19.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.6" (320mm) |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 12.8" (325mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8.0J Alloy (Gray Metallic) |
| Wheels Rear | 18 x 8.0J Alloy (Gray Metallic) |
| Tires Front | P255/60R18 all-season |
| Tires Rear | P255/60R18 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 199.4 in |
| Width | 77.5 in |
| Height | 69 in |
| Wheelbase | 115.3 in |
| Front Track | 65.3 in |
| Rear Track | 65.2 in |
| Ground Clearance | 8.8 in |
| Cargo Volume | 14.4 ft³ |
| Curb Weight | 4,409 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.3 in |
| Headroom Rear | 38.5 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 58.1 in |
| Hip Room Front | 56.7 in |
| Hip Room Rear | 57.4 in |