2023 Genesis GV70 2.5T AWD
The 2023 Genesis GV70 2.5T AWD is a 300-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $42,900 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $42,900 |
| MSRP with Destination | $43,945 |
| Destination Charge | $1,045 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 16-Valve DOHC Turbocharged GDI+MPI Inline-4 |
| Displacement | 2.497 L |
| Horsepower | 300 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1650-4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic (SBW) |
| 1st Gear | 3.964 |
| 2nd Gear | 2.468 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.176 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.832 |
| 7th Gear | 0.652 |
| 8th Gear | 0.565 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 4.181 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded/Premium |
| Tank Capacity | 17.43 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Multi-Link |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Turning Diameter | 37.7 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.6" (345mm) Ventilated, 2-Piston |
| Rear Brake Disc | 12.8" (325mm) Ventilated, 1-Piston |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8.0J |
| Wheels Rear | 18 x 8.0J |
| Tires Front | 235/60R18 |
| Tires Rear | 235/60R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.6 in |
| Width | 75.2 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 113.2 in |
| Front Track | 65 in |
| Rear Track | 65.6 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Cargo Volume | 28.9 ft³ |
| Curb Weight | 4,167 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 37.2 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 56.9 in |