2023 Genesis GV80 2.5T AWD
The 2023 Genesis GV80 2.5T AWD is a 300-hp electric with an 8-speed automatic, shift-by-wire and all-wheel drive. It is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 16V DOHC Turbocharged I-4 Gasoline Direct Injection + Multi-Port Injection (GDI+MPI) ULEV 70 |
| Horsepower | 300 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1650-4000 rpm (Premium Fuel) rpm |
| Bore and Stroke | 88.5 mm x 101.5 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection + Multi-Port Injection (GDI+MPI) Turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic, Shift-by-Wire |
| 1st Gear | 3.964 |
| 2nd Gear | 2.468 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.176 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.832 |
| 7th Gear | 0.652 |
| 8th Gear | 0.565 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 4.363 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded/Premium (power rated on Premium Fuel) |
| Suspension | |
| Front Suspension | Multi-Link |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.2 in. (360 mm) Ventilated Disc, 2-Piston Caliper, Integrated Electronic Booster (opt: 14.9 in. / 380 mm / 4-Piston) |
| Rear Brake Disc | 14.2 in. (360 mm) Ventilated Disc, 1-Piston Caliper, Integrated Electronic Booster |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 8.5J in. (std; opt: 20x8.5J, 22x9.5J) |
| Wheels Rear | 19 x 8.5J in. (std; opt: 20x8.5J, 22x9.5J) |
| Tires Front | P265/55R19 (std; opt: 265/50R20, 265/40R22) |
| Tires Rear | P265/55R19 (std; opt: 265/50R20, 265/40R22) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 194.7 in |
| Width | 77.8 in |
| Height | 67.5 in |
| Wheelbase | 116.3 in |
| Front Track | 65.9 in |
| Rear Track | 66.5 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 84 ft³ |
| Curb Weight | 4,742 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.6 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.2 in |
| Shoulder Room Rear | 58.2 in |