2024 Genesis Electrified GV70 Electrified GV70
The 2024 Genesis Electrified GV70 Electrified GV70 is a 429-hp electric with a single-speed gear reduction and all-wheel drive. It is rated at 91 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | Dual Motor AWD Electric |
| Horsepower | 429 hp |
| Torque | 516 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-Speed Gear Reduction |
| 1st Gear | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| City | 98 MPG |
| Highway | 83 MPG |
| Combined | 91 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Multi-Link |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 4-piston |
| Front Brake Disc | 14.2 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.6 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8.5J |
| Tires Front | 265/45R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.6 in |
| Width | 75.2 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 113.2 in |
| Front Track | 64.7 in |
| Rear Track | 65.2 in |
| Ground Clearance | 6.9 in |
| Approach Angle | 19° |
| Departure Angle | 22.6° |
| Cargo Volume | 56.5 ft³ |
| Curb Weight | 5,038 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 38.3 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 36.6 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 56.9 in |
| Hip Room Front | 56.1 in |
| Hip Room Rear | 53.5 in |