2024 Genesis G70 2.5T Standard RWD
The 2024 Genesis G70 2.5T Standard RWD is a 300-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic and rear-wheel drive. It starts at $41,500 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $41,500 |
| MSRP with Destination | $42,695 |
| Destination Charge | $1,195 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Turbocharged GDI Inline-4 with Tuned Intake System (TIS) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 300 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1650-4000 rpm (Premium) rpm |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | GDI (Turbocharged) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic |
| 1st Gear | 3.964 |
| 2nd Gear | 2.468 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.176 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.832 |
| 7th Gear | 0.652 |
| 8th Gear | 0.565 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.727 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded/Premium |
| Tank Capacity | 15.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | McPherson strut, hollow stabilizer bar, high-performance gas shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link (5-link), solid stabilizer bar, high-performance gas shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Brembo 4-piston Monoblock (Silver on 2.5T; Red on 3.3T) |
| Front Brake Disc | 350mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 340mm ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.0J×19 aluminum alloy |
| Wheels Rear | 8.5J×19 aluminum alloy |
| Tires Front | P225/40R19 |
| Tires Rear | P255/35R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.4 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 55.1 in |
| Wheelbase | 111.6 in |
| Front Track | 62.8 in |
| Rear Track | 64.3 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 10.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,684 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38.7 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 54.6 in |