2024 Genesis GV60 Standard RWD
The 2024 Genesis GV60 Standard RWD is a 225-hp electric with a single-speed gear reduction and rear-wheel drive. It starts at $52,000 MSRP and is rated at 112 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $52,000 |
| MSRP with Destination | $53,350 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | AC Electric Motor — Rear: 168 kW |
| Horsepower | 225 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-Speed Gear Reduction |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| City | 125 MPG |
| Highway | 99 MPG |
| Combined | 112 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | McPherson Strut Multi-Link |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Turning Diameter | 39.2 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.6" (345mm) Ventilated, 1-Piston |
| Rear Brake Disc | 12.8" (325mm) Solid, 1-Piston |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 8.0J |
| Wheels Rear | 19 x 8.0J |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 177.8 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 62.4 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Cargo Volume | 24 ft³ |
| Curb Weight | 4,464 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39 in |
| Headroom Rear | 38.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 37.6 in |
| Shoulder Room Front | 57.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.9 in |