2024 Genesis GV60 Performance AWD
The 2024 Genesis GV60 Performance AWD is a 429-hp electric with a single-speed gear reduction and all-wheel drive. It starts at $69,550 MSRP and is rated at 90 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $69,550 |
| MSRP with Destination | $70,900 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | AC Electric Motors — Front: 160 kW / Rear: 160 kW (combined 320 kW) |
| Horsepower | 429 hp |
| Torque | 516 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-Speed Gear Reduction |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| City | 97 MPG |
| Highway | 82 MPG |
| Combined | 90 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | McPherson Strut Multi-Link with Electronically Controlled Dampers |
| Rear Suspension | Multi-Link with Electronically Controlled Dampers |
| Turning Diameter | 39.2 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Monobloc |
| Front Brake Disc | 14.2" (360mm) Ventilated, Monobloc 4-Piston |
| Rear Brake Disc | 14.2" (360mm) Ventilated, 1-Piston |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 21 x 8.5J |
| Wheels Rear | 21 x 8.5J |
| Tires Front | 255/40R21 |
| Tires Rear | 255/40R21 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 177.8 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 62.4 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Cargo Volume | 24 ft³ |
| Curb Weight | 4,872 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39 in |
| Headroom Rear | 38.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 37.6 in |
| Shoulder Room Front | 57.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.9 in |