2024 Genesis GV80 2.5T
The 2024 Genesis GV80 2.5T is a 300-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Turbocharged Inline 4-Cylinder, DOHC 16-Valve, GDI+MPI |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 300 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1650-4000 rpm (Premium Fuel) rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-Valve, Turbocharged |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic |
| 1st Gear | 3.964 |
| 2nd Gear | 2.468 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.176 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.832 |
| 7th Gear | 0.652 |
| 8th Gear | 0.565 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 4.363 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Premium |
| Tank Capacity | 21.1 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Multi-link |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.2 in (360mm) ventilated disc, 2-piston |
| Rear Brake Disc | 14.2 in (360mm) ventilated disc, 1-piston |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.5J x 19 alloy |
| Wheels Rear | 8.5J x 19 alloy |
| Tires Front | P265/55R19 |
| Tires Rear | P265/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 194.7 in |
| Width | 77.8 in |
| Height | 67.5 in |
| Wheelbase | 116.3 in |
| Front Track | 65.9 in |
| Rear Track | 66.5 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 34.9 ft³ |
| Curb Weight | 4,764 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.6 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.2 in |
| Shoulder Room Rear | 58.2 in |