2024 Genesis GV80 3.5T
The 2024 Genesis GV80 3.5T is a 375-hp 3.5-liter twin-turbocharged V6 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It is rated at 20 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L Twin-Turbocharged V6, DOHC 24-Valve, Dual CVVT, GDI+MPI |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 375 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 391 lb-ft @ 1300-4500 rpm (Premium Fuel) rpm |
| Valvetrain | DOHC, 24-Valve, Dual CVVT, Twin Turbocharged |
| Bore and Stroke | 92.0 x 87.0 |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic |
| 1st Gear | 3.964 |
| 2nd Gear | 2.468 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.176 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.832 |
| 7th Gear | 0.652 |
| 8th Gear | 0.565 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.909 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 23 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Premium |
| Tank Capacity | 21.1 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Multi-link |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.9 in (380mm) ventilated disc, 4-piston |
| Rear Brake Disc | 14.2 in (360mm) ventilated disc, 1-piston |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.5J x 20 alloy |
| Wheels Rear | 8.5J x 20 alloy |
| Tires Front | 265/50R20 |
| Tires Rear | 265/50R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 194.7 in |
| Width | 77.8 in |
| Height | 67.5 in |
| Wheelbase | 116.3 in |
| Front Track | 65.9 in |
| Rear Track | 66.5 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 11.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,929 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.6 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.2 in |
| Shoulder Room Rear | 58.2 in |