2025 Genesis Electrified GV70 Electrified GV70
The 2025 Genesis Electrified GV70 Electrified GV70 is a vehicle with a single-speed gear reduction, shift-by-wire; drive mode select: comfort, eco, sport, sport+, custom and all-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | Dual Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM) AWD — Front 160 kW / Rear 160 kW; 10-sec Boost Mode: 360 kW / ~483 HP |
| Torque | 516 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | Single-Speed Gear Reduction, Shift-by-Wire; Drive Mode Select: Comfort, Eco, Sport, Sport+, Custom |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Multi-Link with Electronically Controlled Suspension (ECS) w/ Road Preview |
| Rear Suspension | Multi-Link with Electronically Controlled Suspension (ECS) w/ Road Preview |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.2 in. (360 mm) Ventilated Disc, 4-Piston Caliper (Mando IEB) |
| Rear Brake Disc | 13.6 in. (345 mm) Ventilated Disc, 1-Piston Caliper |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.5J x 20 in. (offset 43) |
| Wheels Rear | 8.5J x 20 in. (offset 43) |
| Tires Front | 265/45R20 |
| Tires Rear | 265/45R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.6 in |
| Width | 75.2 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 113.2 in |
| Front Track | 64.7 in |
| Rear Track | 65.2 in |
| Ground Clearance | 6.9 in |
| Approach Angle | 19° |
| Departure Angle | 22.6° |
| Cargo Volume | 56.5 ft³ |
| Curb Weight | 4,982 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 38.3 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 36.6 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 56.9 in |
| Hip Room Front | 56.1 in |
| Hip Room Rear | 53.5 in |