2025 Genesis GV60 AWD
The 2025 Genesis GV60 AWD is a 314-hp with a single-speed gear reduction unit and all-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | Dual Permanent Magnet Synchronous Motors, front 74 kW / rear 160 kW (234 kW system); 77.4 kWh Li-ion battery (697V); AER 264 miles |
| Horsepower | 314 hp |
| Torque | 446 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-Speed Gear Reduction Unit |
| Final Drive | 8.264 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut Multi-Link |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 1-piston |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 13.6" (345mm) |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 12.8" (325mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.0J x 19" Alloy |
| Wheels Rear | 8.0J x 19" Alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 177.8 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 62.4 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Cargo Volume | 24 ft³ |
| Curb Weight | 4,696 lbs |