2025 Genesis GV60 Performance AWD
The 2025 Genesis GV60 Performance AWD is a 429-hp with a single-speed gear reduction unit and all-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | Dual Permanent Magnet Synchronous Motors, front 160 kW / rear 160 kW (320 kW system; Boost Mode 360 kW / 10 sec); 77.4 kWh Li-ion battery (697V); AER 235 miles |
| Horsepower | 429 hp |
| Torque | 516 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Electronically Controlled Mechanical Limited Slip Differential (e-LSD) |
| Transmission | |
| Transmission | Single-Speed Gear Reduction Unit |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut Multi-Link, Electronically Controlled Suspension (ECS) |
| Rear Suspension | Multi-Link, Electronically Controlled Suspension (ECS); Electronically Controlled Mechanical Limited Slip Differential (e-LSD) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 4-piston |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 14.2" (360mm) |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc, 14.2" (360mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.5J x 21" Alloy |
| Wheels Rear | 8.5J x 21" Alloy |
| Tires Front | 255/40R21 |
| Tires Rear | 255/40R21 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 177.8 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 62.4 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Cargo Volume | 24 ft³ |
| Curb Weight | 4,872 lbs |