2025 Genesis GV70 3.5T AWD
The 2025 Genesis GV70 3.5T AWD is a 375-hp twin-turbocharged V6 with an 8-speed automatic and all-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L Twin-Turbocharged V6 DOHC Dual CVVT GDI+MPI |
| Horsepower | 375 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 391 lb-ft @ 1300-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 24-Valve Dual CVVT |
| Bore and Stroke | 92 x 87 |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic (8AT) |
| 1st Gear | 3.964 |
| 2nd Gear | 2.468 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.176 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.832 |
| 7th Gear | 0.652 |
| 8th Gear | 0.565 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.909 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Premium |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Multi-Link |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Turning Diameter | 37.7 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 4-piston |
| Front Brake Disc | 14.2 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.6 in. ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.6 in |
| Width | 75.2 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 113.2 in |
| Front Track | 64.9 in |
| Rear Track | 65.6 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Cargo Volume | 56.9 ft³ |
| Curb Weight | 4,541 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 37.2 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 56.9 in |