2025 Genesis GV80 2.5T Advanced AWD
The 2025 Genesis GV80 2.5T Advanced AWD is a 300-hp turbocharged with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $66,100 MSRP and is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $66,100 |
| MSRP with Destination | $67,450 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Turbocharged 4-Cylinder DOHC GDI+MPI |
| Horsepower | 300 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1650-4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-Valve |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic (8AT) |
| 1st Gear | 3.964 |
| 2nd Gear | 2.468 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.176 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.832 |
| 7th Gear | 0.652 |
| 8th Gear | 0.565 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 4.363 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 4-piston |
| Front Brake Disc | 14.2 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 14.2 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8.5J |
| Tires Front | 265/50R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 194.5 in |
| Width | 77.8 in |
| Height | 67.5 in |
| Wheelbase | 116.3 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 71.7 ft³ |
| Curb Weight | 5,004 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.6 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.6 in |
| Shoulder Room Rear | 58.3 in |