2025 Genesis GV80 3.5T Prestige AWD
The 2025 Genesis GV80 3.5T Prestige AWD is a 375-hp twin-turbocharged V6 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $79,800 MSRP and is rated at 19 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $79,800 |
| MSRP with Destination | $81,150 |
| Destination Charge | $1,350 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L Twin-Turbocharged V6 DOHC Dual CVVT GDI+MPI |
| Horsepower | 375 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 391 lb-ft @ 1300-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 24-Valve Dual CVVT |
| Bore and Stroke | 92 x 87 |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic (8AT) |
| 1st Gear | 3.964 |
| 2nd Gear | 2.468 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.176 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.832 |
| 7th Gear | 0.652 |
| 8th Gear | 0.565 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.909 |
| Fuel Economy | |
| City | 16 MPG |
| Highway | 22 MPG |
| Combined | 19 MPG |
| Recommended Fuel | Premium |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 4-piston |
| Front Brake Disc | 14.9 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 14.2 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 22 x 9.5J |
| Tires Front | 265/40R22 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 194.5 in |
| Width | 77.8 in |
| Height | 67.5 in |
| Wheelbase | 116.3 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 71.7 ft³ |
| Curb Weight | 5,148 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.6 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.6 in |
| Shoulder Room Rear | 58.3 in |