2026 Genesis Electrified GV70 Advanced
The 2026 Genesis Electrified GV70 Advanced is a vehicle with a single-speed gear reduction, shift-by-wire and all-wheel drive. It is rated at 88 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | Dual PMSM, AWD (front 160 kW + rear 160 kW); combined 320 kW / ~429 HP; Boost Mode: 360 kW / ~483 HP (10 sec) |
| Torque | 516 lb-ft |
| Injection Type | Battery Electric Vehicle (BEV); 84 kWh Lithium-ion Polymer, 697V |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed gear reduction, Shift-by-Wire |
| 1st Gear | 10.65 |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| City | 96 MPG |
| Highway | 80 MPG |
| Combined | 88 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Multi-Link strut, gas shock absorber; Electronically Controlled Suspension w/ Road Preview |
| Rear Suspension | Multi-link, gas shock absorber; Electronically Controlled Suspension w/ Road Preview |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.2" (360mm) ventilated disc, 4-piston, Mando IEB booster |
| Rear Brake Disc | 13.6" (345mm) ventilated disc, 1-piston |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8.5 J |
| Wheels Rear | 20 x 8.5 J |
| Tires Front | 265/45R20 |
| Tires Rear | 265/45R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.6 in |
| Width | 75.2 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 113.2 in |
| Front Track | 64.7 in |
| Rear Track | 65.2 in |
| Ground Clearance | 6.9 in |
| Approach Angle | 19° |
| Departure Angle | 22.6° |
| Cargo Volume | 28.7 ft³ |
| Curb Weight | 5,152 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 38.3 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 36.6 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 56.9 in |
| Hip Room Front | 56.1 in |
| Hip Room Rear | 53.5 in |