2026 Genesis G80 3.5T Sport Prestige AWD
The 2026 Genesis G80 3.5T Sport Prestige AWD is a 375-hp 3.5-liter twin-turbocharged V6 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $78,350 MSRP and is rated at 18 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $78,350 |
| MSRP with Destination | $79,845 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 24-Valve DOHC Twin Turbo Dual CVVT GDI V6 |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 375 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 391 lb-ft @ 1300-4500 rpm (Premium Fuel) rpm |
| Bore and Stroke | 92 x 87 |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Injection Type | GDI (Twin Turbocharged) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic with Paddle Shifters |
| 1st Gear | 3.665 |
| 2nd Gear | 2.396 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.19 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.826 |
| 7th Gear | 0.643 |
| 8th Gear | 0.556 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.538 |
| Fuel Economy | |
| City | 15 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 18 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded/Premium |
| Tank Capacity | 19.3 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Multi-Link |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Turning Diameter | 38.1 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.2" (360mm) Ventilated, 4-Piston |
| Rear Brake Disc | 13.6" (345mm) Ventilated, 1-Piston |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8.5J |
| Wheels Rear | 20 x 9.5J |
| Tires Front | 245/40R20 |
| Tires Rear | 275/35R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.7 in |
| Width | 75.8 in |
| Height | 57.7 in |
| Wheelbase | 118.5 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.4 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 13.1 ft³ |
| Curb Weight | 4,508 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |
| Shoulder Room Rear | 57.1 in |