2026 Genesis G90 3.5T
The 2026 Genesis G90 3.5T is a 375-hp twin-turbocharged V6 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L Twin Turbo GDI+MPI DOHC V6 (3.5T) |
| Horsepower | 375 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 391 lb-ft @ 1300-4500 rpm (Premium Fuel) rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve with Dual CVVT |
| Bore and Stroke | 92 x 87 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic |
| 1st Gear | 3.665 |
| 2nd Gear | 2.396 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.19 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.826 |
| 7th Gear | 0.643 |
| 8th Gear | 0.556 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.727 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded/Premium (91 AKI) |
| Tank Capacity | 19.3 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent multi-link |
| Rear Suspension | Independent multi-link |
| Turning Diameter | 40.1 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc 4-piston - 14.2 in (360 mm) |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc 1-piston - 13.6 in (345 mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8.5J Aluminum |
| Wheels Rear | 20 x 9.5J Aluminum |
| Tires Front | 245/45R20 |
| Tires Rear | 275/40R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 207.7 in |
| Width | 76 in |
| Height | 58.7 in |
| Wheelbase | 125.2 in |
| Front Track | 65.2 in |
| Rear Track | 65.4 in |
| Ground Clearance | 5.8 in |
| Cargo Volume | 12.04 ft³ |
| Curb Weight | 4,828 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 37.8 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.9 in |