2026 Genesis GV60 RWD
The 2026 Genesis GV60 RWD is a 225-hp electric with a single-speed gear reduction unit and rear-wheel drive. It is rated at 110 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | AC Electric Motor — Rear: 168 kW |
| Horsepower | 225 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed gear reduction unit |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| City | 119 MPG |
| Highway | 101 MPG |
| Combined | 110 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | McPherson strut multi-link |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.6 in (345mm) ventilated disc, 4-piston |
| Rear Brake Disc | 12.8 in (325mm) solid disc, 1-piston |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.0J x 19 alloy |
| Wheels Rear | 8.0J x 19 alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 178.9 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 62.4 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Cargo Volume | 24 ft³ |
| Curb Weight | 4,497 lbs |