2026 Genesis GV60 Advanced AWD
The 2026 Genesis GV60 Advanced AWD is a 429-hp electric with a single-speed gear reduction unit and all-wheel drive. It is rated at 96 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | AC Electric Motors — Front: 160 kW / Rear: 160 kW (combined 320 kW) |
| Horsepower | 429 hp |
| Torque | 516 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed gear reduction unit |
| Final Drive | 8.264 |
| Fuel Economy | |
| City | 102 MPG |
| Highway | 89 MPG |
| Combined | 96 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | McPherson strut multi-link |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.6 in (345mm) ventilated disc, 4-piston |
| Rear Brake Disc | 12.8 in (325mm) solid disc, 1-piston |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 8.5J x 20 alloy |
| Wheels Rear | 8.5J x 20 alloy |
| Tires Front | 255/45R20 |
| Tires Rear | 255/45R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 178.9 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 62.4 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Cargo Volume | 24 ft³ |
| Curb Weight | 4,773 lbs |